A VI. Magyarországi Nőszirom Kiállítás szombattól hétfőig látogatható
Szombattól Pünkösd hétfőig látogatható az Állatkertben a VI. Magyarországi Nőszirom Kiállítás. Az íriszeknek is nevezett színpompás növények bemutatójának a Pálmaház mögötti Lepkekert ad helyet.
Pünkösdi rózsa helyett íriszek – vagy más néven nőszirmok – tarka kavalkádjával találkozhatnak azok a látogatók, akik a mostani háromnapos hétvégén keresik fel a Fővárosi Állat- és Növénykertet. Szombaton, vasárnap és hétfőn kerül sor ugyanis a VI. Magyarországi Nőszirom Kiállításra, amely a Fővárosi Állat- és Növénykert és az Íriszkedvelők Magyarországi Egyesülete immár hagyományos együttműködése nyomán valósul meg. A kiállítás hivatalos megnyitóját egyébként már péntek délután megtartják, a bemutatót dr. Bálint György kertészmérnök – azaz „Bálint gazda” – fogja megnyitni.
Az íriszkiállítás célja a magyar kertkultúra fejlesztése és népszerűsítése, a népes és igen változatos nőszirom növénynemzetség megismertetése, illetve a nőszirmok által nyújtott kertészeti és esztétikai lehetőségek bemutatása. A különböző kertészeti nősziromfajták bemutatója mellett a közönség különféle virágkompozíciókat is láthat. Ezeket a Varga Márton Kertészeti Szakképző Iskola tanárai és diákjai készítik Horváth Győző vezetésével.
A színpompás, látványos virágbemutatónak a Pálmaház mögötti Lepkekert ad otthont.
Tudnivalók a nőszirmokról
A nőszirmok – másik nevükön íriszek – 200-300 faja az északi félteke mérsékelt égövi területein honos. Több faj Magyarországon is előfordul vadon. Ilyen például a törpe nőszirom (Iris pumila), a homoki nőszirom (Iris arenaria), a fátyolos nőszirom (Iris spuria) és a szibériai nőszirom (Iris sibirica) is. A mocsári nőszirom (Iris pseudacorus) kivételével valamennyi hazai faj védett.
A kertészeti változatok legtöbbször a szakállas nőszirom (Iris barbata) változatai, a főbb nemesítési központok az Egyesült Államok, Franciaország, valamint Ausztrália.
A magyar nősziromnak (Iris aphylla subsp. hungarica) legalábbis a képét legtöbbünk naponta a zsebében hordja: ez a növény díszíti ugyanis a 20 forintos érmét.
Forrás: FÁNK